Wsiadanie z pomostu

image

Już nie raz nam wypadało zderzać się z takim problemem, jak zanurzenie klienta w wodę przy wsiadaniu do kajaka. Tak odbywa się, kiedy klient, w momencie gdy nasza uwaga jest zwrócona na coś inne (np. na drugiego członka załogi, wypełnienie dokumentów albo wydanie ekwipunku) sam spieszy usiąść  do kajaka nie doczekawszy się naszych rad i pomocy. Myślę, że warto wiedzieć w jaki sposób najlepiej wsiadać do kajaka, że być suchym, a nie mokrym.

Ja, naprzykład, kiedy robię coś po raz pierwszy, napoczątku wolę poznać wszystkie szczegóły. Jednak ludzi są różne i wielu uważa, że usiąść do kajaka i pozostać suchym to nie jest takie trudne.  

Tak i jest, jeśli postępować zgodnie z instrukcjami. Dlatego postanowiliśmy napisać te proste wskazówki. Może, właśnie wam one przydadzą się, i zawsze będziecie susi przy wsiadaniu do kajaka.

 

Pojechali:

Wsiadanie i wysiadanie z kajaka jest łatwe, jeśli znasz kilka sztuczek. Najwygodniej robi się to z niskiego pomostu. Przed wsiadaniem nie zapomnij o dokładnym sprawdzeniu sprzętu.

Zacznij od upewnienia się, że masz na sobie kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową i jest ona dobrze dopasowana. Jeżeli używasz fartucha, warto podwinąć go do góry, tak żeby przez przypadek nie usiąść na nim.

Pamiętaj, żeby wiosło znajdowało się zawsze w zasięgu rąk.

Pamiętaj zawsze, że kiedy przenosisz ciężar swojego ciała nad kajak, to musi on być dokładnie na jego środku. Jeśli nie będziesz przestrzegać tej zasady, kajak wywróci się. Wsiadanie zacznij od mocnego uchwytu za tylną część kokpitu i włożenia stóp do środka kajaka, możliwie blisko osi symetrii kadłuba.

Podnieś się do góry i utrzymaj swoją wagę głównie na rękach. Spokojnie opuść się i usiądź pośrodku siedzonka.

Wysiadanie z kajaka powinno być wykonywane w ten sam sposób, ale w odwrotnej kolejności.

PORADA:

– Zakładanie fartucha najłatwiej jest zacząć od tyłu, a następnie przesuwać ręce jednocześnie po obu stronach.

I … popłynęli!

W artykule wykorzystano materiały z on-line podręcznika KayakPaddling.net, w którym można znaleźć cenną informację o prowadzeniu kajaka. 

2021-05-25 13:57:21